Atopiskais dermatīts

Kas ir atopiskais dermatīts (AD)?

Atopiskais dermatīts (atopiskā ekzēma) – hroniska iekaisumu izraisoša ādas slimība. Tai raksturīgs intensīvs ādas sausums, nieze un iekaisuma izraisīti ādas bojājumi: apsārtums, kairinājums (ekzēmas saasinājumi).

Kam rodas atopiskais dermatīts?

Ar šo ādas slimību var slimot gan bērni, gan pieaugušie. Atopiskais dermatīts bieži saistāms ar ģimenes slimību vēsturi, ar to biežāk slimo tajās ģimenēs, kurās ir bronhiālās astmas, alerģiskā rinokonjunktivīta (to mēdz dēvēt arī par siena drudzi, alerģiskajām iesnām) vai tā paša atopiskā dermatīta slimnieki. AD bieži sākas agrā bērnībā, un, bērnam pieaugot, tā simptomi var pamazām samazināties vai pazust pavisam, taču ādas sausums saglabājas visu dzīvi.

Kāpēc rodas atopiskais dermatīts?

Nav skaidri zināms, kas izraisa atopisko dermatītu. Tiek uzskatīts, ka AD patofizioloģijā vislielākā loma ir ģenētisko, imunoloģisko un ārējo faktoru mijiedarbībai.

Kas notiek atopiskā ādā?

Āda aizsargā mūsu ķermeni no ārējiem faktoriem. Slimojot ar atopisko dermatītu, āda vairs pareizi neveic šīs funkcijas. Tas nozīmē, ka ādas barjera ir nepietiekama, āda kļūst caurlaidīga baktērijām (tostarp zeltainajam stafilokokam), alergēniem un citiem kairinātājiem, tāpat palielinās arī ūdens zudums.