atopiskais dermatīts

30/11/2020 d.

Covid-19 un atopiskais dermatīts

  • Tā kā atopiskais dermatīts ir hroniska iekaisīga slimība, tad cik liels ir risks inficēties un saslimt ar COVID-19 atopiskā dermatīta slimniekiem? 

Īsti nav zināms cik liels risks atopiskā dermatīta pacientiem inficēties ar COVID-19. Literatūrā pausta teorija, ka iespējams risks ir nedaudz lielāks, kas izskaidrojams ar to, ka šiem pacientiem ambulatorā aprūpe kļuvusi grūtāk pieejama, tapēc šie pacienti pēdējā laikā biežāk apmeklē uzņemšanas nodaļas, kur apgrozās daudz cilvēku, tostarp, potenciāli COVID-19 inficēti pacienti.  

  • Vai risks ir atšķirīgs bērniem un pieaugušajiem? 

Nav zināms. 

  • Kā norit COVID-19 infekcija pacientiem ar atopiju? Ko liecina līdzšinējie pētījumi un pieredze?  Kāds ir COVID-19 infekcijas komplikāciju biežums pacientiem ar atopiju? 

Līdzšinējie dati liecina, ka pacientiem ar atopiju, COVID-19 infekcija noris vieglākā formā un īsāku laika posmu, kā arī šie pacienti retāk tiek stacionēti. Dati liecina, ka arī COVID-19 komplikāciju biežums pacientiem ar atopiju ir mazāks Ir nepieciešami papildus pētījumi. 

  • Kāda ir situācija Latvijā? Vai ir zināms, kāda bijusi COVID-19 infekcijas gaita pacientiem ar atopiju Latvijā, tostarp bērniem? 

Nav zināms. 

  • Kā COVID-19 infekcija ietekmē atopiskā dermatīta terapijas shēmu? 

COVID-19 infekcija ietekmē pacientus, kas saņem sistēmisku terapiju. Pašlaik neeksistē vienotu vadlīniju kā rīkoties pandēmijas laikā, tomēr, literatūras avotos riska pacientiem (>60 gadus veciem, ar dažādām augsta riska hroniskām slimībām) iesaka atcelt vai vēlāk uzsākt ārstēšanu ar sistēmiskiem medikamentiem. Literatūrā atopiskā dermatīta pacientiem, kuri ir inficēti ar COVID-19 (ar un bez simptomiem) iesaka atcelt jebkādu sistēmisku terapiju.  

  • Kā saudzēt roku ādu biežās mazgāšanas periodā? Kādas ziepes izvēlēties? Kā ādu ietekmē roku dezinfekcijas līdzekļi? 

Bieža roku mazgāšana, kā arī dezinfektantu lietošana “atņem ādai ūdeni” un tā kļūst sausa, cieš ādas barjerfunkcija, kas tā jau ir traucēta atopiskā dermatīta pacientiem un novēro biežāku ekzēmas uzliesmojumu. COVID-19 radītos ierobežojumus, protams, ir jāievēro. Šeit daži ieteikumi, lai pasargātu un saudzētu roku ādu pandēmijas laikā: 

  • Izvēlēties mazgāšanas līdzekļus (ziepes) no aptiekas. Šiem līdzekļiem jābūt hipoalerģiskiem, saudzīgiem, bez smaržvielām, dermatoloģiski pārbaudītiem. Ir specializētas kosmētiko līdzekļu līnijas, kas domātas pacientiem, ar atopisku ādu. Cilvēka dabīgais ādas pH līmenis ir skābs un tas veido ādas skābo mantiju, kas pasargā no apkārtējas vides ietekmes un mikroorganismiem, turpretī ziepēm pH līmenis ir sārmains. Katru reizi mazgājoties ar sārmainām ziepēm, mēs izjaucām ādas dabīgo pH līmeni. Jāpiebilst, ka sausas ādas īpašniekiem (tostarp atopiskā dermatīta pacientiem), ir grūtāk uzturēt ādas sabisko pH. 
  • Atopiska dermatīta pacientu viens no būtiskākajiem profilakses un arī ārstēšanas stūrakmeņiem, ir nemitīga ādas mitrināšana, lietojot dažādus mitrinošus krēmus. Šajā laikā noteikti ir jāpievērš milzīga uzmanība roku ādas mitrināšanai. Ieteicams mitrinošu krēmu lietot pat pēc katras saskares ar ūdeni. Jo sausāka āda, jo “treknākas” konsistences krēmu ieteicams izvēlēties. 
  • Ja roku āda ir iekaisusi, noteikti doties pie sava ģimenes ārsta vai speciālista (ir pieejamas arī attālinātas vizītes). 
  • Papildus lietot Omega taukskābes un D vitamīnu iekšķīgi. 
  • Ir zināms, ka stress ir viens no AD paasinājumus provocējošiem faktoriem. Kādi ir sākotnējie secinājumi par ilgstošā, COVID-19 radītā stresa ietekmi uz AD slimnieku veselību? 

Stress ir viens no būtiskiem faktoriem, kas var provocēt ekzēmas un citu ādas slimību uzliesmojumu. COVID-19 radītās pandēmijas dēļ var novērot dažādu slimību paasinājumu.  

  • Kā mazināt spriedzi un trauksmi ikdienā? 

Neeksistē tāda unikāla formula, kas derētu visiem. Mans ieteikums būtu pavadīt laiku kopā ar saviem mīļajiem vai arī tieši otrādi, izbaudīt laiku vienatnē un iespējams realizēt kādu sen lolotu sapni, doties svaigā gaisā, nodarboties ar mērenām fiziskām aktivitātēm, ēst sabalnsētu uzturu. Šis laiks dod mums iespēju nedaudz apstāties, atvilkt elpu, ieklausīties sevī un novērtēt to, kas mums ir dots.   

SHARE

www.atopijasskola.lv seminārs par saules aizsarglīdzekļiem un mazgāšanās līdzekļu lietošanu

www.atopijasskola.lv ir norisinājies seminārs par saules aizsarglīdzekļu un mazgāšanās līdzekļu lietošanu un nozīmi atopiskā dermatīta gadījumā.  Saules aizsarglīdzekļi – kādēļ tie būtu jālieto? Kādu SPF saules aizsarglīdzekli izvēlēties? Kā atšķiras UVA un UVB  aizsardzība? Cik bieži ir jāizmanto saules aizsargkrēms dienas laikā? Atbildes uz visiem šiem jautājumiem skaties video zemāk:   Mazgāšanās līdzekļi – kādus mazgāšanās […]

Lasiet vairāk
Lasiet 5 minūtes

Atopiskais dermatīts un saule: kā pareizi kopt atopisku ādu vasarā?

Lielai daļai pacientu ar atopisko dermatītu (AD) ādas stāvoklis uzlabojas siltā un saulainā laikā. Ultravioletiem stariem piemīt īpašības, kas samazina ādā iekaisumu. Šis ir par pamatu fototerapijai jeb gaismas terapijai..

Lasiet vairāk

Kāpēc atopiskais dermatīts pastiprināti izpaužas aukstā laikā?

Gaisa temperatūras pazemināšanās bieži vien ir saistīta ar atopiskas ādas stāvokļa pasliktināšanos. Pastiprinās nieze, apsārtums, āda kļūst sausāka, un līdz ar to arī palielinās diskomforts..

Lasiet vairāk