07/02/2020 d.

Kādus izmeklējumus veic alergologs?

  1. Kādus izmeklējumus veic alergologs?
  • Ādas alerģiskās raudzes (dūriena vai intrakutānās) - pacientam uz ādas uzpilina alergēnu ekstraktus, kurus caurdur ar 1mm garu lancetes asmenīti vai veic alergēna injekcijas zemādā, novērtē reakciju pēc 15-30 min.
  • Atopijas aplikācijas testi - uz ādas tiek uz uzlīmēts īpašs plāksteris ar nelielām iedobēm, kurās iebūvētas ar alergēnu uzpildāmas kameras. Plāksteris jātur 48-72 stundas, tad novērtē reakciju
  • Specifiskā IgE noteikšana serumā- tās ir asins analīzes.
  • Iztriepe no deguna uz eozinofīlajiem leikocītiem - mikroskopiski- iesnu gadījumā, ja ir aizdomas par alerģisku iekaisumu.
  • Intranazālais, konjunktivālais provokācijas tests ar alergēniem - tos veic samērā reti, ja alergēns nav pierādāms ar iepriekšminētajām metodēm, bet simptomi raksturīgi alerģijai- degunā vai acu konjunktīvā iepilina aizdomās turamā alergēna ekstraktu, nosaka reakciju pēc 30 min, 1stundas.
  • Spirogrāfija ar bronhodilatāciju - tas ir elpošanas funkcijas novērtēšanas tests, ar kuru novērtē astmas stāvokli, hroniskas obstruktīvas plaušu slimības stāvokli. Pacientam noslēdz degunu ar klipsi, lai elpošana būtu tikai caur muti un caur iemuti jāveic mierīgas ieelpas un izelpas ar sekojošu forsētu izelpas manevru, kam seko preparāta, kas paplašina bronhus inhalācija un pēc 15 minūtēm tiek veikta atkārtota elpošanas funkcijas noteikšana.
  • Nespecifiskās bronhoreaktivitātes tests ar metaholīnu - to veic gadījumā ja ir aizdomas par astmu bezsimptomu (remisijas) periodā, vai lai noteiktu astmas risku. Metaholīns ir viela, kurš sašaurina bronhus tikai astmas gadījumā, arī tad, ja astmas simptomu tajā brīdī
  • Slodzes bronhokonstrikcijas tests - to veic uz tredmila ar spirogrāfijas veikšanu noteiktos intervālos, lai diagnosticētu fiziskās slodzes inducētu astmu
  • Inducēto krēpu analīze - krēpu izmeklēšana mikroskopiski pēc hipertoniska sālsūdens inhalāciju caur ultraskaņas miglotāju- lai novērtētu iekaisumu dziļajos elpceļos, gan diagnostiskos nolūkos, gan terapijas efekta monitorēšanai. Pacientam sākotnēji dod inhalēt bronhus paplašinošu aerosolu, kam seko sālsūdens “migliņas” inhalēšana aptuveni 15’. Šajā laikā rodas vēlēšanās atklepot visiem, arī tiem pacientiem, kuriem citos apstākļos krēpu nav.
  • Provokācijas testi ar anestēzijas līdzekļiem - veic gadījumos, ja iepriekš bijušas reakcijas uz anestēzijas līdzekļiem un nepieciešams atrast līdzekli, kuru pacients panes. Pacientam ik pa 30 min. Tiek ievadīts anestēzijas līdzeklis pieaugošā devā, novērtējot reakciju. Kopējais procedūras laiks var aizņemt 3 stundas.
  • Izelpas NO (slāpekļa monooksīda) noteikšana - neizvazīva dziļo elpceļu alerģiska iekaisuma novērtēšanas metode. Pacientam 30 sekundes jāpūš NO mērīšanas ierīcē.
  • Autoseruma tests - zemādā ievada no paša pacienta venozajām asinīm iegūto serumu to centrifugējot 30‘, lai pierādītu vai izslēgtu autoimūnu reakciju. Reakciju novēro pēc 15‘.

 

  1. Cik ilgu laiku vidēji ilgst izmeklējumi?

Alergoloģiskās izmeklēšanas metodes ir laikietilpīgas, tāpēc pacientam jārēķinās ir vismaz 1 stundu, vai pat ilgāku klīnikā pavadāmo laiku un jābūt gatavam sadarboties.

Bērnu vecumā ādas testi, kad jāsēž mierīgi 15 un vairāk minūtes nekustinot rokas ir apgrūtinoši, tāpēc vecākiem vēlams nodrošināties ar kādu grāmatiņu vai multfilmu mobilajā tālrunī. Spirogrāfijas veikšanu bērniem atvieglo īpaša programma ar animācijām, kur bērnam jāpūš sveces vai jāsprādzina baloni- tas vairāk līdzinās atrakcijai.

 

  1. Vai pastāv alergēnu testu veikšanas ierobežojumi?

Nav vecuma ierobežojumu. Jāņem vērā, ka pirms ādas alerģijas testu izdarīšanas jāpārtrauc lietot šādi medikamenti antihistamīnie līdzekļi, kā arī uz izmeklējamā ādas rajona 1 nedēļu iepriekš nevar lietot steroīdos hormonus saturošus krēmus.

  • Cetirizīns (Zyrtec, Aceterin) , lezocetirizīns (Xyzal), desloratadīns (Aerius), loratidīns (Claritine, Loratine, Lomilan, Rinolan, Erolin), ebastīns (Kestine) rupatidīns (Rupafīns), bilastīns (Opexa) 10 dienas
  • Fexofenadin ( Altiva) 7 dienas
  • Ketotifēns, Dimetindēns( Fenistil) 5 dienas
  • Hloropiramīns (Suprastin), prometazīns, klemastīns (Tavegyl) 3 dienas

 

  1. Kur var veikt alergēnu testus?

Pie alergologiem, izņemot specifiskos Ig E asinīs, ko var nozīmēt jebkurš ārsts.

 

  1. Vai ir alternatīvas alergēnu testam, ko var veikt mājas apstākļos?

Mājas apstākļos var veikt kosmētikas līdzekļu pārbaudi, piemēram, pirms lietot jaunu sejas krēmu vai matu krāsu, iepriekš to pārbaudīt nelielā ādas laukumā elkoņa bedrītes rajonā, aplicējot 2x dienā 2 dienas. ja ir aizdomas par kontakta alerģisku dermatītu saistībā ar kosmētikas līdzekļiem.

SHARE

Pirmā vizīte pie alergologa atopiskā dermatīta gadījumā

Atopiskā dermatīta gadījumā pie alergologa jādodas lai izslēgtu  vai apstiprinātu alerģijas iespējamību. Vizīte iesākas ar rūpīgu pacienta iztaujāšanu - anamnēzes ievākšanu.

Lasiet vairāk